Food!

lauraannee9

Food!

The range of prices of food in Costa Rica still baffles me. The papaya that we were eating in the picture above cost me one dollar. It fed everyone in our group, and the man even cut it up so we could eat it then and there. It was fresh, perfectly ripe, and delicious! This was a great purchase. However, later in our trip when we were shopping for snack, we ran across a jar of Jiff peanut butter that was probably only about twelve ounces, and it was the equivalent to nine dollars! Certain items that one wouldn’t expect to be expensive were crazily overpriced compared to the usual prices I pay for groceries here in the states. If a food item was imported from the USA, or had a US brand name, the price was so hiked up! Another pricey item I spotted while we were getting medicine…

View original post 213 more words

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s